Vážení zákazníci, aktuální doba dodání zboží se může prodloužit vzhledem k sezóně a vysoké poptávce produktů. Děkujeme za pochopení.

Rady a tipy pro vaší zahradní a lesní techniku

Užitečné rady a tipy jak pracovat s vašimi stroji na vaší zahradě. Rady jak pečovat o váš trávník tak aby jste měli radost z vaší práce na zahradě.

  1. Nemohu nastartovat benzínovou sekačku po zimě.
  2. Proč mulčovat trávník? Výhody, tipy, rady.

1. Nemohu nastartovat benzínovou sekačku po zimě.

Většinou je to ponecháním starého benzínu nebo benzínu který ztratil oktany. Doporučujeme vylít benzín nalít nový čertstvý benzín. Pokud i tak nepomůže a sekačka stále nejde nastartovat vemte čistič brzd ve spreji sundejde vzduchový filtr na sekačce a střikněte do karburátoru. čistič brzd uvolní usazeniny v karburátoru a protože obsahuje i alkohol podpoří to start. Většinou se sekačka rozeběhne a nemusíte ani do servisu. V případě že ani to nepomůže navštivte náš servis.

2. Proč mulčovat trávník? Výhody, tipy, rady.

Mulčování je trend, který přináší zdravý trávník a zbavuje vás nutnosti odvážet trávu.

Je řada různých druhů porostu: pastviny a louky pro sušení sena, estetické zahrady u rodinných domů, travnatá hřiště nebo golfové parky s perfektním „greenem“ a další. Na každý druh porostu je nutné zvolit tu správnou sekačku nebo traktor pro údržbu okrasných či funkčních trávníků. Jedná se o benzínové sekačky s kruhovou žací komorou, ve které rotuje žací čepel optimálního tvaru a rychlosti otáčení. Tyto mulčovací sekačky jsou schopny zpracovat udržované nebo občas udržované trávníky s travnatým porostem do výšky cca 30 cm. V žací komoře dochází k ustřižení příslušné části travního stébla v závislosti na výšce střihu a k následnému „vyfouknutí“ mimo prostor žací komory.

V závislosti na použití nebo nepoužití travního sběrného koše může být travní hmota sbírána nebo ponechána na posekané ploše. Některé sekačky lze použít i pro tzv. funkci mulčování.

Co je to mulčování?

Mulčování je recyklace travního porostu a listí, která slouží zároveň jako přirozené hnojivo. Díky speciálně vyvinutému mulčovacímu systému který se v sekačkách dnes používá, spočívá ve vhodném tvaru žací komory, tvaru, množství a ostrosti žacích čepelí a odpovídajícím výkonu a otáčkám motoru, dochází při sekání trávníku k rozsekání stébel trávy na velice jemnou travní drť, která se rozprostře zpět po trávníku. Tyto drobné částečky travní hmoty se rychle rozkládají a slouží jako přirozené hnojivo. Je dokázáno, že díky přirozeným živinám se náklady na hnojení sníží o čtvrtinu, vlhkost obsažená v travní drti udržuje trávník stále zelený a zdravější.

Jak je to možné?

Useknuté drobné částečky trávy obsahují zhruba 80 % vody a 20 % chemických látek, které se v přírodě rozkládají pomaleji. Díky tak vysokému procentu vody se celá hmota velmi rychle rozloží a ze zbylých odřezků se zpět do země dostane i dostatečné množství výživných látek, jako je např. organický dusík. Váš trávník bude mít dostatek vody a přírodních výživných látek. Sníží se tak náklady na hnojivo, přepravu posekané trávy, poplatky za ukládání odpadu a nebude se muset starat o nepopulární kompostování.

Jak správně mulčovat?

Mulčování lze provádět výhradně na suchém trávníku. V opačném případě se bude travní drť lepit na vnitřek žací komory i u konstrukčně dokonalých sekaček. Trávník je nutné střihnout na výšku 5 až 8 cm. Horní hranici střihu doporučujeme zvolit zvláště v letním suchém počasí tak, aby nedocházelo k poškození rostlinek agresivním slunečním svitem. 100% účinnosti dosáhnete tím, že budete travní porost zkracovat max. do 1/3 aktuálního vzrůstu. Nenechte trávu přerůst! Pokud je tráva přerostlá, zvolte zpočátku raději konvenční způsob údržby se sběrem do travního koše. Doporučujeme dvakrát až třikrát do roka trávník provzdušnit speciálním strojem. Podpoříme tak lepší přístup vody, hnojiv a vzduchu ke kořenovému systému. Při dodržení těchto pravidel si trávník, díky dostatečné vláze a přirozenému režimu růstu a tlení, bude dlouho uchovávat pěkný vzhled a kvalitu.

Výhody mulčování trávníku

Díky mulčování trávy se ke kořenovému systému dostává potřebné přírodní ekologické hnojivo a trávník je chráněn proti slunečnímu svitu a vysychání. Není proto potřeba trávník tolik zavlažovat. Díky mulčování také odpadá vysypávání, popř. shrabávání trávy a také starost s její likvidací. Jinými slovy, dokonalý mulčovací systém, jaký nabízí HONDA, vám ušetří nemalé peníze, čas a námahu při údržbě vašeho pažitu.